O tym pamiętaj przed wyjazdem na wakacje!

Wakacyjny wyjazd to okazja nie tylko do zażycia błogiego relaksu, ale również przywiezienia pięknej, brązowej i zdrowo wyglądającej opalenizny. Szczególnie ciepłe kraje wręcz prowokują nas do zażywania kąpieli słonecznych. Warto jednak robić to z umiarem, bowiem nieodpowiedzialne korzystanie ze słońca może skończyć się wizytą u lekarza pierwszego kontaktu. O czym warto pamiętać, decydując się na opalanie? Podpowiadamy.

Czym jest opalenizna i jak ona powstaje?

Opalenizna jest niczym innym jak reakcją obronną naszego organizmu na przyjmowanie zbyt dużej dawki promieniowania UVB. Przyciemnienie koloru jest bowiem fizjologiczną reakcją. W przypadku nadmiernej ekspozycji na słońce, zwłaszcza u osób z bardzo jasną karnacją, taka ochrona nie jest już wystarczająca. Może przez to prowadzić do poparzeń naskórka. Z tego powodu niezbędne jest stosowanie kosmetyków z filtrami UV.

Jak powstaje opalenizna? W mechanizmie obronnym na słońce dochodzi do wytworzenia się w skórze melaniny, czyli naturalnego barwnika, który ma zdolność pochłaniania i rozpraszania przyjmowanego promieniowania ultrafioletowego. Chroni przez to komórki skóry przed ich szkodliwym działaniem. Efekt opalenizny jest zatem skutkiem pobocznym tego procesu. Dzięki temu jesteśmy chronieni przed przegrzaniem.

Czy opalanie jest zdrowe?

Słońce jest nam potrzebne do życia bez najmniejszej wątpliwości. Ma bowiem pozytywny wpływ na nasze samopoczucie, dodaje nam energii i działam przeciwdepresyjnie. Jego niezwykle ważnym zadaniem jest synteza witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Problemem staje się nadmierna ekspozycja na jego działanie, przez co często narażamy się na oparzenia słoneczne.

Możemy rozróżnić dwa rodzaje opalenizny. Pierwszą z nich jest forma wczesna, która pojawia się niemal natychmiast po ekspozycji na słońce. Dzieje się tak pod wpływem działania promieni UVA. Związana jest również z uwolnieniem melaniny z melanocytów, dlatego zwykle widoczna jest u osób z ciemniejszą karnacją. Z kolei opalenizna właściwa wywoływana jest przez promienie UVB, które pobudzają melanocyty do produkcji barwnika w reakcji obronnej na słońce.

Jak słońce wpływa na naszą skórę podczas opalania?

Promienie UVA działają bardziej podstępnie niż UVB. Nie dają one bowiem żadnych sygnałów ostrzegawczych, przenikają nawet przez chmury oraz szyby i docierają do naszej cery przez cały rok. Są również głównym czynnikiem powodującym stres oksydacyjny i przyspieszone starzenie się skóry, a więc również zmarszczki, wiotkość czy przesuszenie i tak wrażliwego naskórka.

Zasady bezpiecznego opalania

Najważniejszym punktem bezpiecznego opalania się jest odpowiedni dobór wysokości filtrów do fototypu cery. Jeśli jesteśmy posiadaczami jasnej karnacji, stosujmy wysoką oraz bardzo wysoką ochronę. Sprawdzajmy również indeks UV. Jest to międzynarodowa jednostka miary, która określa poziom promieniowania UV w określonym miejscu na Ziemi w danym czasie.

Wybieramy również odpowiedni rodzaj kremu. Nowoczesne formuły dają nam nie tylko samą ochronę przed słońcem. Często produkty kosmetyczne dodatkowo nawilżają i regenerują naskórek. Mimo wszystko preparaty ochronne powinniśmy nakładać na skórę na około 30 minut przed ekspozycją i nie żałujmy go również później. Opalanie może być zdrowe, ale tylko pod warunkiem, że będziemy stosować się do wyznaczonych zasad.