Jak i gdzie założyć konto maklerskie? Do czego służą takie instrumenty finansowe?

Konto maklerskie to narzędzie służące do aktywnego inwestowania na giełdzie. Tak jak każde inne konto bankowe, rachunek w domu maklerskim to elektroniczny zapis, nad którym w imieniu swojego klienta czuwa firma inwestycyjna. Jak w praktyce wygląda otwarcie takiego rachunku i ile to kosztuje? Sprawdź, jak czytać umowę z domem maklerskim przed jej podpisaniem.

Do czego służy konto maklerskie?

Każdy inwestor, nawet ten, który dopiero rozpoczyna swoją przygodę z papierami wartościowymi, musi otworzyć rachunek w wybranym domu maklerskim. Dzięki temu instrumentowi możliwa jest m.in.:

  • zlecanie transakcji na giełdzie;
  • przechowywanie zakupionych akcji.

Choć usługi domu maklerskiego to zwykle o wiele dłuższa lista możliwości, prowadzenie konta jest tutaj kluczowe – bez niego nie będzie możliwy zakup żadnych certyfikatów, akcji czy obligacji.

Jak założyć taki rachunek?

Na rynku istnieje obecnie bardzo szeroki wybór tego typu rachunków oferowanych niemal przez każdy bank. Parametry poszczególnych ofert mogą się od siebie różnić – ostateczny wybór w dużej mierze zależy od planów inwestorskich.

Cała procedura nie jest skomplikowana i można ją przeprowadzić, nawet nie wychodząc domu. W większości współczesnych domów maklerskich najważniejsze formalności załatwisz online. Wystarczy wypełnić wniosek o współpracę dostępny na stronie, przesłać wymagane załączniki i finalnie dokonać aktywacji konta.

Rachunek można otworzyć na dwa sposoby – w biurze maklerskim lub bezpośrednio w banku, np. tam, gdzie już posiadasz konto firmowe.

Dlaczego warto korzystać z usług firm inwestycyjnych?

Współcześnie większość domów maklerskich oferuje swoim klientom nawiązanie współpracy w czterech prostych krokach:

  • Dokładne zapoznanie się z warunkami umowy i jej formularzem;
  • Wypełnienie formularza rejestracyjnego;
  • Weryfikacja swojej tożsamości;
  • Uzyskanie dostępu do systemu z panelu logowania.

Po uruchomieniu rachunku maklerskiego można z niego korzystać już od pierwszej chwili. Po zasileniu przelewem z konta bankowego można składać pierwsze zlecenia dotyczące akcji. Niebankowe domy maklerskie, takie jak np. Prosper Capital, gwarantują klientom kompleksowe wsparcie zespołu specjalistów i dostęp do rzetelnej, praktyczne wiedzy na temat działania na giełdzie. W połączeniu z wysoką elastycznością takich podmiotów powstaje wielopoziomowa usługa dostosowana nawet do najbardziej nietypowych oczekiwań klientów.